Darowizna – notariusz Kraków

Notariusz Sławomir Ślusarczyk dokonuje wszystkich czynności notarialnych związanych z przekazaniem darowizny. Przedmiotem umowy mogą być zarówno prawa do lokalu, jak i nieruchomości (mieszkania, domu) oraz innych wartościowych przedmiotów takich jak: samochód, dzieła sztuki, pieniądze. Jeżeli wartość darowizny otrzymanej w ciągu 5 lat nie przekracza kwoty wolnej od podatku, wtedy nie podlega ona opodatkowaniu. Aby uniknąć płacenia podatku od darowizny – notariusz Kraków zaleca, aby konieczne zgłosić tę czynność prawną do właściwego Urzędu Skarbowego. Należy to zrobić w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym nałożono obowiązek podatkowy.


Umowa darowizny Kraków Mistrzejowice – na czym polegają formalności?

Umowa darowizny następuje wtedy, gdy darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego przekazania majątku lub jego części na rzecz obdarowanego. Pomimo, że na podstawie takiej umowy przekazywane jest najczęściej prawo własności (np. nieruchomość lub samochód), to świadczenie darczyńcy może polegać również na wypłacie sumy pieniężnej lub zwolnieniu danej osoby z długu. Natomiast jako darowizna nie jest traktowane zrzeczenie się dziedziczenia lub spadku na rzecz innej osoby.

Zawierając umowę darowizny, z zasady darczyńca powinien złożyć oświadczenie w formie aktu notarialnego. Z kolei osoba obdarowywana oświadcza w tej umowie wolę o przyjęciu darowizny. Pamiętajmy, że zawierana umowa niesie ze sobą pewne obowiązki i prawa, dlatego decyzja na temat jej zawarcia powinna być w pełni przemyślana.

W naszej kancelarii pomożemy Państwu z dokonaniem niezbędnych czynności, jakie dotyczą umowy darowizny. Zachęcamy do kontaktu, aby dowiedzieć się, jakie dokumenty są potrzebne do sporządzenia aktu notarialnego darowizny. Kancelaria znajduje się w ścisłym centrum Krakowa. Prosty dojazd mają do niej mieszkańcy takich dzielnic miejskich, jak: Mistrzejowice, Nowa Huta, Śródmieście, Podgórze, Bieżanów czy też Dębniki.

Sławomir Ślusarczyk Notariusz
 Notariusz Węgrzyce   Notariusz Zielonki  

(c)2023, Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Kancelaria Notarialna 
Sławomir Ślusarczyk
31-147 Kraków, ul. Długa 23/4
NIP 6852278232 REGON 389056105

Kraków Notariusz Sławomir Ślusarczyk