Sprzedaż mieszkania notariusz Kraków

Sławomir Ślusarczyk pomoże Państwu przeprowadzić czynności notarialne związane ze sprzedażą mieszkania w Krakowie.

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu zalicza się do ograniczonych praw rzeczowych. Na ogół nieruchomość należy do spółdzielni mieszkaniowej. Lokator ma natomiast prawo korzystać z mieszkania i części wspólnych. Jeżeli chodzi o zbycie prawa do lokalu, taka umowa powinna być spisana i podpisana u notariusza. Sporządzi on akt notarialny, który jest umową sprzedaży prawa do lokalu. Zostaną w nim uwzględnione wszystkie istotne informacje dotyczące sprzedaży, takie jak adres nieruchomości, cenę oraz warunki płatności. Wszystkie strony umowy, czyli sprzedający, nabywca, a także spółdzielnia mieszkaniowa, jeśli wymaga to jej statut, powinni być obecni przy podpisaniu aktu notarialnego. Notariusz przeprowadzi również czynności dotyczące potwierdzenia tożsamości stron umowy. Jest również odpowiedzialny za przeprowadzenie niezbędnych czynności związanych z opłatami podatkowymi i ewentualnym zgłoszeniem zmiany właściciela do odpowiednich urzędów.

Jeśli chodzi o sprzedaż mieszkania, notariusz w Krakowie jest specjalistą odpowiedzialnym za zalegalizowanie całej transakcji. Bez niego niemożliwe jest przekazanie jakiejkolwiek własności związanej z nieruchomościami zgodnie z obowiązującym prawem. Zlecenie przeprowadzenia czynności związanych ze zbyciem prawa do lokalu notariuszowi Sławomirowi Ślusarczykowi gwarantuje Państwu bezpieczeństwo i profesjonalizm. Jego doświadczenie oraz zaangażowanie w pracę sprawią, że cała transakcja przebiegnie sprawnie i bezproblemowo.

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu a odrębna własność - Kraków

Istnieje różnica między tymi dwoma rodzajami własności. Mieszkania spółdzielcze są lokalami, jak sama nazwa wskazuje, zarządzanymi przez spółdzielnie. Natomiast lokal stanowiący odrębną własność to nieruchomość, którą właściciel może użytkować i rozporządzać w dowolny sposób, będąc przy tym współwłaścicielem wieczystym gruntu, na którym posadowiony jest budynek.

Kupując lokal własnościowy stajemy się jego właścicielami – w przypadku mieszkania spółdzielczego własnościowego nabywamy nieograniczone prawo do dysponowania lokalem. Wtedy zarówno mieszkanie, jak i grunty są w posiadaniu spółdzielni. W przypadku mieszkania spółdzielczego, umowa kupna sprzedaży dotyczy udziału w spółdzielni mieszkaniowej, a nie samego lokalu. Osoba korzystająca z takiego mieszkania jest członkiem spółdzielni i ma prawo do korzystania z lokalu na podstawie umowy, jednak nie jest jego właścicielem. Właścicielem lokalu jest spółdzielnia.

Zobacz też: Darowizna notariusz Kraków

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawo do lokalu może być zbywalne. Przykładowo, w razie notarialnej umowy sprzedaży, zamiany lub darowizny, strona umowy nabywa ograniczone prawo do nieruchomości, dzieląc je ze spółdzielnią.

Dla spółdzielczego prawa do lokalu można prowadzić księgę wieczystą, ale nie jest to konieczne. Zazwyczaj zakłada się ją dopiero w momencie zawarcia umowy sprzedaży, gdy kupujący nabywa nieruchomość na kredyt. Pamiętajmy, że informacje na temat hipoteki mieszkania powinny być wpisane w księdze wieczystej. Wniosek o jej założenie składa się u notariusza, który przeprowadza stosowne czynności. Warto pamiętać, że założenie księgi wieczystej wymaga czasu oraz zgromadzenia odpowiednich dokumentów. Jednak ma to znaczące znaczenie przy prawnych transakcjach dotyczących nieruchomości i zabezpieczaniu kredytów hipotecznych.

Sławomir Ślusarczyk Notariusz
 Notariusz Węgrzyce   Notariusz Zielonki  

(c)2023, Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Kancelaria Notarialna 
Sławomir Ślusarczyk
31-147 Kraków, ul. Długa 23/4
NIP 6852278232 REGON 389056105

Kraków Notariusz Sławomir Ślusarczyk