Podział majątku – Kraków Górka Narodowa

Notariusz Sławomir Ślusarczyk realizuje usługi związane z podziałem majątku (Kraków Górka Narodowa) Klientów.

Zawarcie związku małżeńskiego wiążę się z wieloma zmianami – w tym również prawnymi. Na mocy ustawy pomiędzy małżonkami powstaje wspólnota majątkowa. W czasie trwania małżeństwa żadna ze stron nie może zażądać podziału majątku wspólnego. Rozwiązanie, jakim jest umowa o podział majątku, wchodzi w grę dopiero:

• w ramach separacji;
• w ramach rozwodu;
• po ustaniu wspólności majątkowej;

Małżonkowie mogą oczywiście porozumieć się co do sposobu podziału majątku. Jeśli będą zgodni w tej kwestii, mogą dokonać podziału w sposób umowny, za pośrednictwem notariusza. W skład majątku może wchodzić zarówno majątek wspólny, jak i osobisty. Do majątku wspólnego wchodzą dobra nabyte w czasie trwania małżeństwa przez oboje małżonków lub jednego z nich. Mogą to być dochody z działalności zarobkowej, majątku lub funduszu emerytalnego. Do majątku osobistego zaś wchodzą dobra nabyte przed zawarciem związku małżeńskiego.

Jeżeli jednak małżonkowie nie są zgodni w sprawach podziału majątku, wtedy zwykle przeprowadzane jest postępowanie sądowe. Najlepszym rozwiązaniem jest więc zgodny podział majątku.

Co może być przedmiotem podziału majątku?

Przedmiotem podziału majątku wspólnego może być zarówno mieszkanie, jak i samochód, meble, sprzęty domowego użytku czy inne wartościowe przedmioty. W przypadku, gdy wartość oszacowanych przedmiotów okazuje się nierówna przy podziale, żona lub mąż zobowiązani sią spłacić drugą osobę.

Jeśli do majątku wspólnego zalicza się nieruchomości, prawo użytkowania wieczystego gruntu albo spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, wówczas trzeba przeprowadzić podział majątku w sposób formalny. Należy to zrobić u notariusza, który wystawi odpowiedni akt notarialny.

Czym jest podział majątku?

Podział majątku wspólnego to proces, który pojawia się po ustaniu wspólności majątkowej małżonków. Najczęściej następuje on w wyniku rozwodu lub separacji, choć może być także przeprowadzony na skutek umowy małżeńskiej, która zmienia ustrój majątkowy, np. poprzez rozdzielność majątkową. W praktyce podział ten dotyczy dóbr, które zostały nabyte przez oboje małżonków lub jednego z nich podczas trwania małżeństwa.

Jak wygląda podział majątku u notariusza?

Jeśli małżonkowie są zgodni co do sposobu podziału majątku, mogą przeprowadzić go u notariusza. Umowa notarialna jest wtedy wygodnym rozwiązaniem, które pozwala na uniknięcie długotrwałego postępowania sądowego. W takim przypadku sporządzany jest akt notarialny, który określa, jakie składniki majątku zostają przypisane do każdego z małżonków oraz ewentualne zobowiązania jednej strony wobec drugiej, np. spłaty finansowe w przypadku nierównej wartości dzielonych przedmiotów. Należy podkreślić, że do przeprowadzenia podziału majątku, w którego skład wchodzą nieruchomości, konieczne jest sporządzenie aktu notarialnego.

Co obejmuje podział majątku?

Podział majątku wspólnego małżonków może dotyczyć różnorodnych składników. Najczęściej są to:

  • nieruchomości (domy, mieszkania, działki),
  • środki finansowe (oszczędności, lokaty bankowe, akcje, udziały w spółkach),
  • ruchomości (samochody, meble, sprzęt RTV i AGD),
  • inne prawa majątkowe, np. prawo użytkowania wieczystego gruntu czy spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

W przypadku nieruchomości istotną rolę w procesie odgrywa akt notarialny, który formalizuje podział tych składników. Warto również pamiętać, że zgodny podział majątku może zapobiec potencjalnym sporom i znacznie skrócić czas rozwiązania kwestii majątkowych.

Różnice między majątkiem wspólnym a osobistym

Ważnym aspektem podziału majątku jest rozróżnienie pomiędzy majątkiem wspólnym a osobistym małżonków. Do majątku wspólnego zaliczane są przede wszystkim dobra nabyte w czasie trwania małżeństwa, takie jak nieruchomości, oszczędności, dochody z działalności zawodowej czy środki zgromadzone w funduszach emerytalnych. Z kolei majątek osobisty obejmuje dobra nabyte przed zawarciem małżeństwa, darowizny oraz spadki, a także przedmioty służące wyłącznie do użytku osobistego (np. biżuteria).

Umowa o podział majątku - notariusz Kraków

Podział majątku to etap w życiu małżonków, który może przebiegać zarówno w sposób zgodny, jak i poprzez postępowanie sądowe. Nasza kancelaria notarialna w Krakowie oferuje wsparcie w formalnym przeprowadzeniu tego procesu z uwzględnieniem obowiązujących procedur. Oprócz opisanych czynności zajmujemy się również innymi działaniami, m.in. tworzeniem majątkowych umów małżeńskich.

Sławomir Ślusarczyk Notariusz
Kancelaria Notarialna Sławomir Ślusarczyk
ul. Długa 23/4 
31-147 Kraków
NIP: 6852278232
Godziny otwarcia: Pn – Pt: 09:00 – 17:00
Inne godziny i teminy do uzgodnienia.

Kraków Notariusz Sławomir Ślusarczyk