Umowa dożywocia

Umowa dożywocia to rodzaj umowy cywilnoprawnej, zgodnie z którą właściciel nieruchomości zobowiązuje się do przeniesienia własności na nabywcę, w zamian za gwarancję dożywotniego utrzymania. W praktyce chodzi o to, że osoba nabywająca mieszkania mieszka z osobą, która to mieszkanie odstępuje, jak również zapewnia jej środki na utrzymanie. Co więcej, przenosząc własność mieszkania na inną osobę, właściciel może nawet zapewnić sobie opiekę pielęgniarską.

 

Różnice pomiędzy umową darowizny a dożywocia

Umowa darowizny ze służebnością dożywotniego mieszkania wygląda nieco inaczej niż umowa dożywocia. Na czym polega różnica między nimi? Darowizna mieszkania jest rodzajem umowy jednostronnie zobowiązującej. Wynika z tego, że właściciel nieruchomości zobowiązuje się do przeniesienia praw własności na nabywcę. W przeciwieństwie do umowy dożywocia, umowa darowizny wskazuje, że nowy właściciel mieszkania nie ma żadnych obowiązków względem pierwotnego właściciela.

 

Jak wyglądają formalności związane z umową dożywocia?

Umowa dożywocia musi zostać sporządzona u notariusza. W przeciwnym razie będzie nieważna. Jeżeli chodzi o koszty czynności notarialnych, zazwyczaj zależą one od wartości danej nieruchomości. Przed wizytą u notariusza konieczne jest przygotowanie dowodu osobistego, podstawy nabycia nieruchomości oraz zaświadczenia o uregulowania podatku od spadku i darowizn. W naszej kancelarii będą mogli Państwo przygotować niezbędne dokumenty związane z umową dożywocia. Specjalizujemy się w przeprowadzaniu czynności notarialnych, włącznie z przygotowywaniem aktów, poświadczeń oraz protokołów.

Sławomir Ślusarczyk Notariusz
 Notariusz Węgrzyce   Notariusz Zielonki  

(c)2023, Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Kancelaria Notarialna 
Sławomir Ślusarczyk
31-147 Kraków, ul. Długa 23/4
NIP 6852278232 REGON 389056105

Kraków Notariusz Sławomir Ślusarczyk