Kancelaria Notarialna Sławomir Ślusarczyk

środa, Kwiecień 19, 2023, 11:56
pieniądze

Zgodnie z przepisami prawa podatkowego transakcja przekazania darowizny może podlegać opodatkowaniu. Istnieją jednak sytuacje, w których pojawia się możliwość skorzystania ze zwolnienia od konieczności uiszczenia tejże opłaty. W tym artykule omówimy szczegóły związane z darowiznami i spadkami zwolnionymi z podatku oraz zasady, jakie należy spełnić, aby skorzystać z tego rodzaju ulgi podatkowej. Po więcej szczegółowych informacji zapraszamy do Kancelarii Notarialnej Sławomira Ślusarczyka w Krakowie, gdzie zajmujemy się transakcjami dotyczącymi przekazania darowizny lub spadku.


środa, Kwiecień 19, 2023, 11:34
zaliczka

Umowa przedwstępna kupna-sprzedaży nieruchomości stanowi swego rodzaju gwarancję sfinalizowania transakcji w określonym czasie lub po spełnieniu warunków. Często umowy takie wymagają uiszczenia na rzecz sprzedającego przedpłaty, która jest dodatkowym zabezpieczeniem wykonania zobowiązań, wynikających z umowy, np. sprzedaży mieszkania. Przedpłata może mieć formę zaliczki lub zadatku. Jakie są różnice?


środa, Kwiecień 5, 2023, 12:29
darowizna

Spadkodawcy, którzy nie chcą spisywać testamentu lub chcą uniknąć wskazywania w nim pewnych osób, często decydują się na przekazanie części swojego majątku jako darowizny. Zakładają, że w ten sposób uda im się ominąć zachowek. Czy faktycznie tak jest?


Piątek, Marzec 17, 2023, 08:59
podpis

Stwierdzenie nabycia spadku jest częścią formalnego postępowania spadkowego po śmierci spadkodawcy. Dokonuje się go albo na drodze postępowania sądowego (które może trwać nawet kilka lat), albo w formie sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia.


środa, Grudzień 14, 2022, 09:33
podział majątku wspólnego

Majątek wspólny powstaje z chwilą zawarcia małżeństwa i może być podzielony jedynie w momencie ustania wspólności majątkowej, np. w wyniku rozwodu lub ogłoszenia upadłości przez jednego z małżonków. Podziału majątku można również dokonać po wykonaniu intercyzy, która nie jest tożsama z podziałem.


Sławomir Ślusarczyk Notariusz
 Notariusz Węgrzyce   Notariusz Zielonki  

(c)2023, Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Kancelaria Notarialna 
Sławomir Ślusarczyk
31-147 Kraków, ul. Długa 23/4
NIP 6852278232 REGON 389056105

Kraków Notariusz Sławomir Ślusarczyk