Zgodnie z przepisami prawa podatkowego transakcja przekazania darowizny może podlegać opodatkowaniu. Istnieją jednak sytuacje, w których pojawia się możliwość skorzystania ze zwolnienia od konieczności uiszczenia tejże opłaty. W tym artykule omówimy szczegóły związane z darowiznami i spadkami zwolnionymi z podatku oraz zasady, jakie należy spełnić, aby skorzystać z tego rodzaju ulgi podatkowej. Po więcej szczegółowych informacji zapraszamy do Kancelarii Notarialnej Sławomira Ślusarczyka w Krakowie, gdzie zajmujemy się transakcjami dotyczącymi przekazania darowizny lub spadku.
Umowa przedwstępna kupna-sprzedaży nieruchomości stanowi swego rodzaju gwarancję sfinalizowania transakcji w określonym czasie lub po spełnieniu warunków. Często umowy takie wymagają uiszczenia na rzecz sprzedającego przedpłaty, która jest dodatkowym zabezpieczeniem wykonania zobowiązań, wynikających z umowy, np. sprzedaży mieszkania. Przedpłata może mieć formę zaliczki lub zadatku. Jakie są różnice?
Spadkodawcy, którzy nie chcą spisywać testamentu lub chcą uniknąć wskazywania w nim pewnych osób, często decydują się na przekazanie części swojego majątku jako darowizny. Zakładają, że w ten sposób uda im się ominąć zachowek. Czy faktycznie tak jest?
Stwierdzenie nabycia spadku jest częścią formalnego postępowania spadkowego po śmierci spadkodawcy. Dokonuje się go albo na drodze postępowania sądowego (które może trwać nawet kilka lat), albo w formie sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia.
Majątek wspólny powstaje z chwilą zawarcia małżeństwa i może być podzielony jedynie w momencie ustania wspólności majątkowej, np. w wyniku rozwodu lub ogłoszenia upadłości przez jednego z małżonków. Podziału majątku można również dokonać po wykonaniu intercyzy, która nie jest tożsama z podziałem.