Majątek wspólny powstaje z chwilą zawarcia małżeństwa i może być podzielony jedynie w momencie ustania wspólności majątkowej, np. w wyniku rozwodu lub ogłoszenia upadłości przez jednego z małżonków. Podziału majątku można również dokonać po wykonaniu intercyzy, która nie jest tożsama z podziałem.
Jeśli przed ślubem nie została zawarta intercyza, to w skład wspólności majątkowej wchodzą wszystkie przedmioty i prawa, które zostały nabyte po zawarciu małżeństwa, a także dochody z tego majątku, w tym dochody z majątku osobistego małżonków, dochody z działalności zarobkowej i wynagrodzenia za pracę, środki finansowe na rachunkach emerytalnych oraz kwoty ewidencjonowanych składek na funduszach emerytalnych. Po podziale majątku wspólnego każde z małżonków dysponuje samodzielnie swoją częścią.
Nie dzieli się majątku osobistego małżonków, czyli tego, co zostało zakupione przed zawarciem małżeństwa i otrzymane w spadku lub darowiźnie (także po ślubie).
To rodzaj dobrowolnego, zgodnego podziału majątku, sporządzanego w formie umowy spisywanej u notariusza jako akt notarialny. W umowie określa się uzgodniony sposób podziału wspólności majątkowej oraz występowania nierówności udziałów w majątku, jeśli takie występują.
Umowa powinna leżeć w interesie obydwu małżonków, jeśli bowiem występują niezgodności co do podziału, to sprawa będzie musiała zostać skierowana do sądu jako oddzielne postępowanie.
Podział majątku przez podpisanie umowy to znacznie szybszy, tańszy i prostszy sposób. Opłaty notarialne ustala się w zależności od wartości dzielonego majątku. Z kolei za samo złożenie sądowego wniosku trzeba uiścić 1000 zł opłaty plus doliczyć koszty prawnika, które mogą wynosić nawet do 7 000 zł.